1. Ideja e projektit

2. Rethanat shoqėrore

3. Pikėnisja jonė  pėr zgjedhjėn

4. Vlerėsimi i  potencialit

 

5. Zhvillimi i projektit

6. Ekipi i projektit

7. Ne falendėrojmė  pėr mbėshtetjen

8. Shtojcat

 
 

1 Ideja e projektit

Data ecaktuar 12.06.06

1.1       Baza fillestare e punės sonė

Me rast tė krizės nė Ballkan gjatė vitit 1999 rreth 850.000 njerėz u gjindėn nė arrati. 650 refugjatė kanė qenė tė strehuar nė qytetin tonė fqinj Castrop-Rauxel nė Gjermani nė kampin e pranimit “Vinckehof” . Nėpėrmjet shėrbimit kėrkimi tė Kryqit tė Kuq tė Gjermanisė nė Gelsenkirchen u lidh kontakti direkt me refugjatėt. Mė vonė u krijua njė grupė pune prej vullnėtarėve me emėr “Ndihma pėr Kosovėn” Nė vitin 2000 filluan udhėtimet e para pėr nė Maqedoni dhe pastaj nė Kosovė. Me shkėmbimin me njerėzit nė Kosovė u zhvilluan idera dhe qėllime tė reja tė pėrbashkėta pėr projekte. Ne tashme shikojmė prapa pėr 5 vjet ndihmat pėr Kosovėn dhe pėr forcimin e mundėsive tona pėr tė ndihmuar qė nga korriku i vitit 2004 do tė jemi shoqata e regjistruar “Kosovo-Hilfe-Deutschland e.V.”

 

Ndėrsa programe dhe projekte nė Prishtinė, Prizren dhe nė qytetete tė tjera tė medha tė Kosovės gjejnė akoma vėmendje dhe pėrkrahje, zona malore rreth komunės Kaēanik ėshtė zhdukur gjerėsisht nga kėndvėshtrimi i publikut. Pėr shkak tė defiēitit tė madh nė sistemin shėndetėsor dhe tė humbjes sė perspektivave tė rinisė u zhvillua bashkėpunimi me autoritetet dhe institucionet lokale nė Gjermani "projekti pilot pėr Kaēanikun”.

1.2       Projekti pilot pėr rininė:  qėllimi i parė i arritur me sukses

Vjollca Dahi, atėherė 18 vjeēe, u kualifikua si pilot pėr projektin ton model. Ajo e vizitoi nė Kaēanik shkollėn e mesme pėr mjekėsi. Atje ajo e mbaroi shkollėn pėr mami si mė e mira e klasės. Pėr shkak tė situatės paslufte dhe tė mungesės sė vendeve pėr kryerjen e stazhit ajo nuk mund tė kryente njė praktikum. Me gjithė rezultatet e shkėlqyeshme ajo nuk kishte perspektiva pėr tė ardhmen e saj. Vjollca nuk mund tė ushtronte profesionin e saj dhe mbeti pa mbarimin profesional. Ne mund ta ndihonim duke organizuar nė Gjermani njė vend, ku ajo mund ta kryente stazhin profesional. Pėrveē kėsaj ajo mori njė formim si inferimiere e ekzaminuar. Mė 30.09.2003 projekti pilot pėr tė rinjtė u mbarua me sukses. Puna e saj bėhet sot nė njė vend pune nė Kaēanik, i cili financohet nga shteti. Ajo ka njė ardhshmėri profesional dhe vepron si multiplikatore nė ambulancėn lokale dhe nė shoqatėn e rrethit tė Kryqit tė Kuq tė Kosovės. Vjollca iu jep pėrvojat e fituara si dhe pėrmbajtjet mėsimore shėrbimeve tė atjeshme mjekėsore. (Dokumentacioni i shtypit si dhe raportet pėrfundimtare tė projektit mund tė lėxohen nė faqjen tonė tė intenetit).

 

1.3       Konkursi federal na solli nėn top 100

Nė dhjetor tė vitit 2003 shoqata jonė “Kosovo-Hilfe Deutschland” ka marrė pjesė me idenė e projektit “Kualifikim mjekėsor pėr Kaēanik/Kosovė” nė konkursin federal “startsocial2004” (Projekte mė tė mira tė vitit) qė ishte organizuar nėn patronazhin e kancelarit federal Gerhard Schröder. Me njė vlerėsim mesatar tė projektit me 1.9 arritėm tė zinim njė vend nėn top 100. Tre muaj ekipi ynė u trajnua nga ‘startsocial’. Kemi punuar sė bashku nė optimimin pėr vazhdimin e projektit “tė mėsuarit mund tė shpėtojė jeta”, nga ka lindur konceptimi i mėposhtėm.

(c) Kosovo-Hilfe-Deutschland / webdesign: Wilfried Heidl 2004 / Übersetzung ins albanische;  Bodo Gudjons - Bochum
Para 2. Rethanat shoqėrore
Rate our website
@ ALBANIANLINKS.COM